Etapy projektowania modelu 3D

 

 

Kto by pomyślał, że tak popularny stanie się druk 3D? Drukarka, która pozwala na urzeczywistnianie modeli zaprojektowanych przy pomocy komputera do niedawna była drogim (i niedostępnym) sprzętem. Na szczęście uległo to zmianie. Teraz, można ją nabyć tutaj u wiodącego producenta. Tylko czy druk 3D jest nam niezbędny?

 

 

3D drukarka pozwala na urzeczywistnianie modeli zaprojektowanych przy pomocy komputera do niedawna była drogim.1154484_960_720(2)

3D drukarka pozwala na urzeczywistnianie modeli.

 

 

Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczałby, że tak istotny stanie się dla wielu branż druk 3D. Drukarka, która początkowo wykorzystywana była do produkcji nieskomplikowanych zabawek, z czasem znalazła swoje zastosowanie w przemyśle, medycynie, lotnictwie i motoryzacji, a także w życiu codziennym…

 

 

 

1154484_960_720(3)

 

 

Jakie etapy musi przejść projekt, aby trafił do drukarki 3D?

  • Etapem pierwszym jest projekt 2D – wykonanie rysunku umożliwia dostrzeżenie elementów, które mogą być niemożliwe do wykonania podczas druku przy pomocy drukarki 3D.
  • Etapem drugim jest projekt 3D – powstaje przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania, które zależnie od zastosowania projektowanego modelu (wydrukowane przy pomocy drukarki 3D) będzie się różnić.
  • Etapem trzecim jest przygotowanie modelu, który zostanie urzeczywistniony przy pomocy drukarki 3D – ten, musi zostać przygotowany w odpowiednim formacie (najczęściej wykorzystywany jest .STL, który został opracowany przez Charles’a Hull’a; .AMF – odczytywany przez większość programów do projektowania przestrzennego; .X3D – standard IOS, umożliwiający przechowywanie dużej ilości informacji o danym modelu i .OBJ).